ნომინაციები და გამარჯვებულები – ოსკარის 89 -ე დაჯილდოვების ცერემონია

208
SHARE

ლოს-ანჯელესში გამართული ოსკარის 89-ე ცერემონიალი ყველასთვის დასამახსოვრებელი აღმოჩნდა, არა მხოლოდ ნომინაციებითა და მათი გამარჯვებულებით, არამედ იმითაც, რომ მსახიობმა უორენ ბიტმა, ნომინაციაში საუკეთესო მხატვრული ფილმი, „მთვარის შუქის“ ნაცვლად, შემთხვევით „ლა ლა ლენდი“ დაასახელა.
გაუგებრობის თავიდან ასაცილებლად გთავაზობთ გუშინდელი ნომინაციებისა და გამარჯვებულების სრულ სიას.
როგორც აღმოჩნდა, ფავორიტი „ლა ლა ლენდია“ 14 ნომინაციიდან მან 6 ოსკარი მოიპოვა.

საუკეთესო ფილმი

Arrival/ჩამოსვლა
Fences/წინაღობანი
Hacksaw Ridge/ჰაქსოს გმირი
Hell or High Water/ნებისმიერ ფასად
Hidden Figures/დამალული ფიგურები
La La Land/ლა ლა ლენდი
Lion/ლომი
Manchester by the Sea/მანჩესტერი ზღვასთან
Moonlight/მთვარის შუქისაუკეთესო მსახიობი ქალი

იზაბელ ჰიუბერტი (Elle)
რუთ ნიგა (Loving)
ნატალი პორტმანი (Jackie)
ემა სტოუნი (La La Land)
მერილ სტრიპი (Florence Foster Jenkins)
საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი

ქეისი აფლეკი (Manchester by the Sea)
ენდრიუ გარფილდი (Hacksaw Ridge)
რაიან გოსლინგი (La La Land)
ვიგო მორტენსენი (Captain Fantastic)
დენზელ ვაშინგტონი (Fences)
საუკეთესო რეჟისორი

დენის ვილნოვი (Arrival)
მელ გიბსონი (Hacksaw Ridge)
დემიენ შაზელი (La La Land)
კენეტ ლონერგანი (Manchester by the Sea)
ბარი ჯენკინსი (Moonlight)
საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მამაკაცი

მარჰაშალა ალი (Moonlight).
ჯეფ ბრიჯი (Hell or High Water)
ლუკას ჰედჯესი (Manchester by the Sea)
დევ პატელი (Lion)
მაიკლ შენონი (Nocturnal Animals)

საუკეთესო კოსტიუმების დიზაინი

Allied/მოკავშირეები
Fantastic Beasts and Where to Find Them/ჯადოსნური ცხოველები და მათი ადგილსამყოფელი
Florence Foster Jenkins/ფლორენს ფოსტერ ჯენკინსი
Jackie/ჯეკი
La La Land/ლა ლა ლენდი

საუკეთესო გრიმი და ვარცხნილობა

A Man Called Ove/კაცი სახელად უვა
Star Trek Beyond/ვარსკვლავური ბრძოლა უსასრულობა
Suicide Squad/თვითმკვლელთა რაზმი
საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმი

Land of Mine(დანია)
A Man Called Ove(შვედეთი)
The Salesman(ირანი)
Tanna(ავსტრალია)
Toni Erdmann(გერმანია)
საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ფილმი

Ennemis Entreniers
La Femme et le TGV
Silent Nights
Sing
Timecode
საუკეთესო დოკუმენტური მოკლემეტრაჟიანი ფილმი

Extremis
4.1 Miles
Joe’s Violin
Watani: My Homeland
The White Helmets

საუკეთესო ხმა

Arrival/ჩამოსვლა
Hacksaw Ridge/ჰაქსოს გმირი
La La Land/ლა ლა ლენდი
Rogue One: A Star Wars Story/გარიყული: ვარსკვლავური ომების ისტორია
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi/13 საათი: ბენგაზის საიდუმლო ჯარისკაცები
საუკეთესო ხმის მონტაჟი

Arrival/ჩამოსვლა
Deepwater Horizon/ღრმა წყლის ჰორიზონტი
Hacksaw Ridge/ჰაქსოს გმირი
La La Land/ლა ლა ლენდი
Sully/სალი

საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი ქალი

ვაიოლა დევისი (Fences)
ნაომი ჰარისი (Moonlight)
ნიკოლ კიდმანი (Lion)
ოქტავია სპენსერი (Hidden Figures)
მიშელ უილიამსი (Manchester by the Sea)
საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები

Deepwater Horizon/ღრმა წყლის ჰორიზონტი
Doctor Strange/დოქტორი სტრეინჯი
The Jungle Book/ჯუნგლების წიგნი
Kubo and the Two Strings/კუბო-ლეგენდა სამურაიზე
Rogue One: A Star Wars Story/გარიყული: ვარსკვლავური ომების ისტორია

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ანიმაცია

Blind Vaysha
Borrowed Time
Pear Cider and Cigarettes
Pearl
Piper
საუკეთესო ანიმაციური ფილმი

Kubo and the Two Strings/ქუბო-ლეგენდა სამურაიზე
Moana/მოანას თავგადასავალი
My Life as a Zucchini/ზუკინის ცხოვრება
The Red Turtle/წითელი კუ
Zootopia/ზოოტოპია
ოსკარი საუკეთესო მხატვრული გაფორმებისთვის

Arrival/ჩამოსვლა
Fantastic Beasts and Where to Find Them/ჯადოსნური ცხოველები და მათი ადგილსამყოფელი
Hail, Caesar!/დიდება კეისარს
La La Land/ლა ლა ლენდი
Passengers/მგზავრები
საუკეთესო ოპერატორული ნამუშევარი

Arrival – Bradford Young
La La Land – Linus Sandgren
Lion – Greig Fraser
Moonlight – James Laxton
Silence – Rodrigo Prieto

საუკეთესო მონტაჟი

Arrival/ჩამოსვლა
Hacksaw Ridge/ჰაქსოს გმირი
Hell or High Water/ნებისმიერ ფასად
La La Land/ლა ლა ლენდი
Moonlight/მთვარის შუქი
საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი

Fire at Sea
I Am Not Your Negro
Life Animated
O.J.: Made in America
13th

საუკეთესო ორიგინალური სიმღერა

Audition (La La Land)
Can’t Stop the Feeling (Trolls)
City of Stars (La La Land)
The Empty Chair (Jim: The James Foley Story)
How Far I’ll Go (Moana)

საუკეთესო ორიგინალური მუსიკა

Jackie
La La Land
Lion
Moonlight
Passengers

საუკეთესო ორიგინალური სცენარი

Hell or High Water/ნებისმიერ ფასად
La La Land/ლა ლა ლენდი
The Lobster/ლობსტერი
Manchester by the Sea/მანჩესტერი ზღვასთან
20th Century Women/მეოცე საუკუნის ქალები

საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი

Arrival/ჩამოსვლა
Fences/წინაღობანი
Hidden Figures/დამალული ფიგურები
Lion/ლომი
Moonlight/მთვარის შუქი

წყარო:ok

FB კომენტარები

კომენტარი