2026 წლის 1 იანვრის მდგომარეობით, უზბეკეთის მოსახლეობამ 38 მილიონ 236,7 ათას ადამიანს მიაღწია. შესაბამის მონაცემებს ქვეყნის ეროვნული სტატისტიკის კომიტეტი ავრცელებს.
ოფიციალური ინფორმაციით, ქვეყანაში ცხოვრობს 19 მილიონ 257,7 ათასი მამაკაცი, რაც მთლიანი მოსახლეობის 50,4%-ს შეადგენს, ხოლო ქალების რაოდენობა 18 მილიონ 979 ათასია — 49,6%. შესაბამისად, მამაკაცები ქალებზე 279 ათასით მეტნი არიან.
დემოგრაფიული სტრუქტურის ეს თანაფარდობა რეგიონული მასშტაბით განსაკუთრებულად არ გამოიყურება, თუმცა რაოდენობრივი სხვაობა თვალსაჩინოა. სპეციალისტები მსგავსი დისბალანსის მიზეზად სხვადასხვა ფაქტორს ასახელებენ, მათ შორის — შობადობის მაჩვენებლებს, მიგრაციულ პროცესებსა და ასაკობრივ სტრუქტურას.
ცნობისთვის, ბოლო წლებში უზბეკეთში მოსახლეობის ზრდა სტაბილურად გრძელდება, რაც მაღალი ბუნებრივი მატებითაა განპირობებული. ცენტრალური აზიის ერთ-ერთ ყველაზე მრავალრიცხოვან სახელმწიფოში დემოგრაფიული დინამიკა ეკონომიკურ და სოციალურ პროცესებზეც ახდენს გავლენას.